Login Anv. namn:
Lösenord:  
Glömt lösenordet?
 In English Bli medlem   
SÖK   bland 8448 filmer och 561 TV-serier -- 20408 kommentarer -- Just nu: 13 gäster och 0 medlemmar online (Chat: 0) 

   Meny
Bli medlem
Hem
Filmer
  Lägg till filmer
  Lista alla filmer
  Kommentera film
  Filmtipset
  Sök
  Skådespelare
Listor
  Oscarsfilmer
  IMDB Top 250
  HMDB Topp 250
  1001 filmer...
  Filmer - År för år
  Filmbibliotek
TV-serier
  Lägg till TV-serier
  Lista alla TV-serier
Frågor
  Frågesport
  Filmkampen
  Oscarsgalan 2021
Spel och Skoj
  Steg För Steg
  Sudoku (529)
  Black Jack
  Sten, Sax, Påse
  Yatzy
  Fyra i rad
  Jämför smak
  Vem tycker vad
Övrigt
  Krönika
  Forum
  Filmnyheter
  Bli medlem
  FAQ
  Statistik
  Kontakta



Gamaco.se - Lite allt möjligt som är intressant och roligt.



   Nya filmer

Amorosa

The Night Caller

Calvary

The West Memphis Three: An ID Murder Mystery

The Hungover Games

Official Secrets

Once a Thief

The Dark Half

Unicorn Store

I Am the Pretty Thing That Lives in the House




   Forumet
Jag såg om_______... (17)
Antal kommentarer (25)
Tidsgräns för mat... (3)
Fredagen den 13:e... (8)
Fel på medelbetyg... (8)
Fel imdb-länk til... (2)
4 i rad (2)
Veckans frågespor... (20)
TV-serier bland m... (9)
Alien-filmerna (3)

-- Till forumet --      



Antal hits:




Tradera







Oscarsgalan 2021

Den 26:e april går årets Oscarsgala av stapeln för att kora bla årets bästa film, bästa musik mm. Den åtråvärda guldstatyetten ska delas ut i 23 olika kategorier, och här nedanför kan du se de nominerade i de olika kategorierna.

Detta är en kul tävling om vem som bäst kan gissa utgången av galan, dvs vem som vinner de olika kategorierna. Tävlingen är enkel, klicka bara i vem som du tror vinner i respektive kategori, och sedan jämförs dina gissningar mot facit den 26:e april. De med flest rätt vinner.


Visa filmtitlar på: Svenska Engelska/23
1 Bästa film
 The Father
 Judas and the Black Messiah
 Mank
 Minari
 Nomadland
 Promising Young Woman
 Sound of Metal
 The Trial of the Chicago 7


Tid kvar att rösta



2 Bästa manliga huvudroll
 Riz Ahmed (Sound of Metal)
 Chadwick Boseman (Ma Rainey's Black Bottom)
 Anthony Hopkins (The Father)
 Gary Oldman (Mank)
 Steven Yeun (Minari)


3 Bästa manliga biroll
 Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago 7)
 Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)
 Leslie Odom Jr(One Night in Miami)
 Paul Raci (Sound of Metal)
 Lakeith Stanfield (Judas and the Black Messiah)


4 Bästa kvinnliga huvudroll
 Viola Davis(Ma Rainey's Black Bottom)
 Andra Day (United States vs Billie Holiday)
 Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)
 Frances McDormand (Nomadland)
 Carey Mulligan (Promising Young Woman)


5 Bästa kvinnliga biroll
 Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)
 Glenn Close (Hillbilly Elegy)
 Olivia Colman (The Father)
 Amanda Seyfried (Mank)
 Yuh-Jung Youn (Minari)


6 Bästa animerade långfilm
 Framåt
 Till månen och tillbaka
 Fåret Shaun: Farmageddon
 Själen
 Wolfwalkers


7 Bästa foto
 Judas and the Black Messiah
 Mank
 News of the World
 Nomadland
 The Trial of the Chicago 7


8 Bästa kostymdesign
 Emma
 Ma Rainey's Black Bottom
 Mank
 Mulan
 Pinocchio


9 Bästa regi
 Thomas Vinterberg (En runda till)
 David Fincher (Mank)
 Lee Isaac Chung (Minari)
 Chloé Zhao (Nomadland)
 Emerald Fennell (Promising Young Woman)


10 Bästa dokumentär (långfilm)
 Collective
 Crip Camp
 The Mole Agent
 Bläckfisken och jag
 Time


11 Bästa dokumentär (kortfilm)
 Colette
 A Concerto is a Conversation
 Do Not Split
 Hunger Ward
 A Love Song for Natasha


12 Bästa redigering
 The Father
 Nomadland
 Promising Young Woman
 Sound of Metal
 The Trial of the Chicago 7


13 Bästa icke-engelskspråkiga film
 En runda till (Danmark)
 Better Days (Hong Kong)
 Collective (Rumänien)
 The Man Who Sold His Skin (Tunisien)
 Quo Vadis, Aida? (Bosnien & Herzegovina)


14 Bästa makeup & hår
 Emma
 Hillbilly Elegy
 Ma Rainey's Black Bottom
 Mank
 Pinocchio


15 Bästa originalmusik
 Da 5 Bloods
 Mank
 Minari
 News of the World
 Själen


16 Bästa originalsång
 Fight For You (Judas and the Black Messiah)
 Hear My Voice (The Trial of the Chicago 7)
 Husavik (Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga)
 Io si (Seen) (Med livet framför sej)
 Speak Now (One Night in Miami)


17 Bästa animerade kortfilm
 Kaninhålan
 Genius Loci
 If Anything Happens I love You
 Opera
 Yes-People


18 Bästa kortfilm
 Feeling Through
 The Letter Room
 The Present
 Two Distant Strangers
 White Eye


19 Bästa ljud
 Greyhound
 Mank
 News of the World
 Själen
 Sound of Metal


20 Bästa produktionsdesign
 The Father
 Ma Rainey's Black Bottom
 Mank
 News of the World
 Tenet


21 Bästa visuella effekter
 Love and Monsters
 The Midnight Sky
 Mulan
 Den fantastiska Ivan
 Tenet


22 Bästa manus på annan förlaga
 Borat Subsequent Moviefilm
 The Father
 Nomadland
 One Night in Miami
 Den vita tigern


23 Bästa originalmanus
 Judas and the Black Messiah
 Minari
 Promising Young Woman
 Sound of Metal
 The Trial of the Chicago 7




Det är nu för sent att rösta.



Copyright 2002-2021 © www.hmdb.us