Login Anv. namn:
Lösenord:  
Glömt lösenordet?
 In English Bli medlem   
SÖK   bland 8195 filmer och 539 TV-serier -- 19904 kommentarer -- Just nu: 8 gäster och 0 medlemmar online (Chat: 0) 

   Meny
Bli medlem
Hem
Filmer
  Lägg till filmer
  Lista alla filmer
  Kommentera film
  Oscarsfilmer
  IMDB Top 250
  HMDB Topp 250
  1001 filmer...
  Filmer - År för år
  Filmtipset
  Sök
  Skådespelare
  Filmbibliotek
TV-serier
  Lägg till TV-serier
  Lista alla TV-serier
Frågor
  Frågesport
  Filmkampen
  Oscarsgalan 2020
Spel och Skoj
  Steg För Steg
  Sudoku (527)
  Sten, Sax, Påse
  Gissningsspelet
  Jämför smak
  Hangman
  Vem tycker vad
Övrigt
  Krönika
  Forum
  Filmnyheter
  Bli medlem
  FAQ
  Statistik
  Kontakta



Gamaco.se - Lite allt möjligt som är intressant och roligt.



   Nya filmer

The Birth of a Nation

99 Homes

Precious Cargo

Colossal

The Haunting of Hill House

Les vampires

Kickboxer

When They See Us

The Shadow Effect

Marriage Story




   Forumet
Filmkampen Java (6)
Flash modulen (5)
HMDB flyttar... (7)
Fel på medelbetyg... (6)
Vilken är din fav... (157)
Motorsågsmassaker... (4)
Hjälp! Söker fler... (3)
Zatoichi bland TV... (2)
Dags igen! - Nytt... (1)
Mästarna av scien... (1)

-- Till forumet --      



Antal hits:




Tradera







Oscarsgalan 2020

Den 9:e februari går årets Oscarsgala av stapeln för att kora bla årets bästa film, bästa musik mm. Den åtråvärda guldstatyetten ska delas ut i 24 olika kategorier, och här nedanför kan du se de nominerade i de olika kategorierna.

Detta är en kul tävling om vem som bäst kan gissa utgången av galan, dvs vem som vinner de olika kategorierna. Tävlingen är enkel, klicka bara i vem som du tror vinner i respektive kategori, och sedan jämförs dina gissningar mot facit den 10:e februari. De med flest rätt vinner.


Visa filmtitlar på: Svenska Engelska/24
1 Bästa film
 Le Mans '66 (Ford v Ferrari)
 The Irishman
 Jojo Rabbit
 Joker
 Unga kvinnor
 Marriage Story
 1917
 Once upon a Time... in Hollywood
 Parasit


Tid kvar att rösta



2 Bästa manliga huvudroll
 Antonio Banderas (Smärta och ära)
 Leonardo DiCaprio (Once upon a Time...in Hollywood)
 Adam Driver (Marriage Story)
 Joaquin Phoenix (Joker)
 Jonathan Pryce (The Two Popes)


3 Bästa manliga biroll
 Tom Hanks (A Beautiful Day in the Neighborhood)
 Anthony Hopkins (The Two Popes)
 Al Pacino (The Irishman)
 Joe Pesci (The Irishman)
 Brad Pitt (Once upon a Time...in Hollywood)


4 Bästa kvinnliga huvudroll
 Cynthia Erivo (Harriet)
 Scarlett Johansson (Marriage Story)
 Saoirse Ronan (Unga kvinnor)
 Charlize Theron (Bombshell)
 Renée Zellweger (Judy)


5 Bästa kvinnliga biroll
 Kathy Bates (Richard Jewell)
 Laura Dern (Marriage Story)
 Scarlett Johansson (Jojo Rabbit)
 Florence Pugh (Unga kvinnor)
 Margot Robbie (Bombshell)


6 Bästa animerade långfilm
 Draktränaren 3
 Min borttappade kropp
 Klaus
 Mysteriet om Herr Länk
 Toy Story 4


7 Bästa foto
 The Irishman
 Joker
 The Lighthouse
 1917
 Once upon a Time...in Hollywood


8 Bästa kostymdesign
 The Irishman
 Jojo Rabbit
 Joker
 Unga kvinnor
 Once upon a Time...in Hollywood


9 Bästa regi
 Martin Scorsese (The Irishman)
 Todd Phillips (Joker)
 Sam Mendes (1917)
 Quentin Tarantino (Once upon a Time...in Hollywood)
 Bong Joon Ho (Parasit)


10 Bästa dokumentär (långfilm)
 Made in USA - En fabrik Ohio
 The Cave
 The Edge of Democracy
 Till min dotter
 Honeyland


11 Bästa dokumentär (kortfilm)
 In the Absence
 Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)
 Life Overtakes Me
 St. Louis Superman
 Walk Run Cha-Cha


12 Bästa redigering
 Le Mans '66
 The Irishman
 Jojo Rabbit
 Joker
 Parasit


13 Bästa icke-engelskspråkiga film
 Corpus Christi (Polen)
 Honeyland (Nordmakedonien)
 Les Misérables (Frankrike)
 Smärta och ära (Spanien)
 Parasit (Sydkorea)


14 Bästa makeup & hår
 Bombshell
 Joker
 Judy


15 Bästa originalmusik
 Joker
 Unga kvinnor
 Marriage Story
 1917
 Star Wars: The Rise of Skywalker


16 Bästa originalsång
 I Can't Let You Throw Yourself Away (Toy Story 4)
 (I'm Gonna) Love Me Again (Rocketman)
 I'm Standing With You (Breakthrough)
 Into The Unknown (Frost II)
 Stand Up (Harriet)


17 Bästa scenografi
 The Irishman
 Jojo Rabbit
 1917
 Once upon a Time...in Hollywood
 Parasit


18 Bästa animerade kortfilm
 Dcera (Daughter)
 Hair Love
 Kitbull
 Memorable
 Sister


19 Bästa kortfilm
 Brotherhood
 Nefta Football Club
 The Neighbors' Window
 Saria
 A Sister


20 Bästa ljudredigering
 Le Mans '66
 Joker
 1917
 Once upon a Time...in Hollywood
 Star Wars: The Rise of Skywalker


21 Bästa ljudmix
 Ad Astra
 Le Mans '66
 Joker
 1917
 Once upon a Time...in Hollywood


22 Bästa visuella effekter
 Avengers: Endgame
 The Irishman
 Lejonkungen
 1917
 Star Wars: The Rise of Skywalker


23 Bästa manus på annan förlaga
 The Irishman
 Jojo Rabbit
 Joker
 Unga kvinnor
 The Two Popes


24 Bästa originalmanus
 Knives Out
 Marriage Story
 1917
 Once upon a Time...in Hollywood
 Parasit




Det är nu för sent att rösta.



Copyright 2002-2020 © www.hmdb.us