Login Anv. namn:
Lösenord:  
Glömt lösenordet?
 In English Bli medlem   
SÖK   bland 7769 filmer och 498 TV-serier -- 19166 kommentarer -- Just nu: 2 gäster och 0 medlemmar online (Chat: 0) 

   Meny
Bli medlem
Hem
Filmer
  Lägg till filmer
  Lista alla filmer
  Kommentera film
  Oscarsfilmer
  IMDB Top 250
  HMDB Topp 250
  Filmer - År för år
  Filmtipset
  Sök
  Skådespelare
  Filmbibliotek
TV-serier
  Lägg till TV-serier
  Lista alla TV-serier
Frågor
  Frågesport
  Filmkampen
  Oscarsgalan 2018
Spel och Skoj
  Fotbolls-VM 2018
  Steg För Steg
  Sudoku (510)
  Sten, Sax, Påse
  Gissningsspelet
  Jämför smak
  Hangman
  Vem tycker vad
Övrigt
  Krönika
  Forum
  Filmnyheter
  Bli medlem
  FAQ
  Statistik
  Kontakta



Gamaco.se - Lite allt möjligt som är intressant och roligt.



   Nya filmer

McBain

We Are What We Are

Logan Lucky

The House

The Final Cut

To Play the King

House of Cards

Another Me

Exterminator 2

Live by Night




   Forumet
Steg För Steg (13)
Death Wish-filmer... (2)
Senast köpta DVD/... (636)
Jag såg om_______... (11)
VM i fotboll 2018 (2)
Inte säker (4)
Idag (25)
Roliga bilder, fi... (84)
Veckans frågespor... (13)
Filmkampen (27)

-- Till forumet --      



Antal hits:




Tradera







Oscarsgalan 2018

Den 4:e mars går årets Oscarsgala av stapeln för att kora bla årets bästa film, bästa musik mm. Den åtråvärda guldstatyetten ska delas ut i 24 olika kategorier, och här nedanför kan du se de nominerade i de olika kategorierna.

Detta är en kul tävling om vem som bäst kan gissa utgången av galan, dvs vem som vinner de olika kategorierna. Tävlingen är enkel, klicka bara i vem som du tror vinner i respektive kategori, och sedan jämförs dina gissningar mot facit den 5:e mars. De med flest rätt vinner.

Visa filmtitlar på: Svenska Engelska/24
1 Bästa film
 Call Me by Your Name
 Darkest Hour
 Dunkirk
 Get Out
 Lady Bird
 Phantom Thread
 The Post
 The Shape of Water
 Three Billboards outside Ebbing, Missouri


Tid kvar att rösta



2 Bästa manliga huvudroll
 Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)
 Daniel Kaluuya (Get Out)
 Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq.)
 Gary Oldman (Darkest Hour)
 Timothée Chalamet (Call Me by Your Name)


3 Bästa manliga biroll
 Christopher Plummer (All the Money in the World)
 Richard Jenkins (The Shape of Water)
 Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
 Willem Dafoe (The Florida Project)
 Woody Harrelson (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)


4 Bästa kvinnliga huvudroll
 Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
 Margot Robbie (I, Tonya)
 Meryl Streep (The Post)
 Sally Hawkins (The Shape of Water)
 Saoirse Ronan (Lady Bird)


5 Bästa kvinnliga biroll
 Allison Janney (I, Tonya)
 Laurie Metcalf (Lady Bird)
 Lesley Manville (Phantom Thread)
 Mary J. Blige (Mudbound)
 Octavia Spencer (The Shape of Water)


6 Bästa animerade långfilm
 Baby-bossen
 Coco
 Loving Vincent
 The Breadwinner
 Tjuren Ferdinand


7 Bästa foto
 Blade Runner 2049
 Darkest Hour
 Dunkirk
 Mudbound
 The Shape of Water


8 Bästa kostymdesign
 Darkest Hour
 Phantom Thread
 Skönheten och odjuret
 The Shape of Water
 Victoria & Abdul


9 Bästa regi
 Christopher Nolan (Dunkirk)
 Greta Gerwig (Lady Bird)
 Guillermo del Toro (The Shape of Water)
 Jordan Peele (Get Out)
 Paul Thomas Anderson (Phantom Thread)


10 Bästa dokumentär (långfilm)
 Abacus: Small Enough to Jail
 De sista i Aleppo
 Faces, Places
 Icarus
 Strong Island


11 Bästa dokumentär (kortfilm)
 Edith+Eddie
 Heaven is a traffic jam on the 405
 Heroin(e)
 Knife Skills
 Traffic Stop


12 Bästa redigering
 Baby Driver
 Dunkirk
 I, Tonya
 The Shape of Water
 Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


13 Bästa icke-engelskspråkiga film
 En fantastisk kvinna (Chile)
 L'insulte (Libanon)
 Loveless (Ryssland)
 Om själ och kropp (Ungern)
 The Square (Sverige)


14 Bästa makeup & hår
 Darkest Hour
 Victoria & Abdul
 Wonder


15 Bästa originalmusik
 Dunkirk
 Phantom Thread
 Star Wars: The Last Jedi
 The Shape of Water
 Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


16 Bästa originalsång
 Mighty River (Mudbound)
 Mystery Of Love (Call Me by Your Name)
 Remember Me (Coco)
 Stand Up For Something (Marshall)
 This Is Me (The Greatest Showman)


17 Bästa produktionsdesign
 Blade Runner 2049
 Darkest Hour
 Dunkirk
 Skönheten och odjuret
 The Shape of Water


18 Bästa animerade kortfilm
 Dear Basketball
 Garden Party
 LOU
 Negative Space
 Rysliga rim del 1


19 Bästa kortfilm
 DeKalb Elementary
 My Nephew Emmett
 The Eleven O'Clock
 The Silent Child
 Watu Wote: All of us


20 Bästa ljudredigering
 Baby Driver
 Blade Runner 2049
 Dunkirk
 Star Wars: The Last Jedi
 The Shape of Water


21 Bästa ljudmix
 Baby Driver
 Blade Runner 2049
 Dunkirk
 Star Wars: The Last Jedi
 The Shape of Water


22 Bästa visuella effekter
 Apornas planet: Striden
 Blade Runner 2049
 Guardians of the Galaxy Vol. 2
 Kong: Skull Island
 Star Wars: The Last Jedi


23 Bästa manus på annan förlaga
 Call Me by Your Name
 Logan - The Wolverine
 Molly's Game
 Mudbound
 The Disaster Artist


24 Bästa originalmanus
 Get Out
 Lady Bird
 The Big Sick
 The Shape of Water
 Three Billboards Outside Ebbing, Missouri




Det är nu för sent att rösta.



Copyright 2002-2018 © www.hmdb.us