Login User name:
Password:  
Forgot your password?
 På svenska Join   
SÖK   bland 7732 filmer och 494 TV-serier -- 19106 kommentarer -- Right now: 1 guest and 0 members online (Chat: 0) 

   Menu
Bli medlem
Home
Movies
  Add movies
  List all movies
  Write reviews
  Academy Award
  IMDB Top 250
  HMDB Topp 250
  Filmer - År för år
  Filmtipset
  Search
  Skådespelare
  Filmbibliotek
TV-series
  Add TV-series
  List all TV-series
Quizes
  Weekly Quiz (S)
  Filmkampen (S)
  Academy Award '18
Games and Fun
  Steg För Steg
  Sudoku (510)
  Sten, Sax, Påse
  Guessing game
  Compare taste
  Hangman
  Who thinks what
Other
  Krönika (S)
  Forum (S)
  Movie news (S)
  Join
  FAQ
  Statistik
  Contact



Gamaco.se - Lite allt möjligt som är intressant och roligt.



   New movies

Safe Haven

Speech & Debate

Almost Friends

The Mummy

Descendants 2

Women in Trouble

Five Star Day

Vampire Academy

Justice League

Ferdinand




   The Forum
Idag (25)
Roliga bilder, fi... (84)
Veckans frågespor... (13)
Filmkampen (27)
Problem-meddeland... (5)
Senast köpta DVD/... (635)
Jag såg om_______... (8)
Bästa filmer 2017... (6)
Antal kommentarer... (1)
Vilken är din fav... (147)

-- Till forumet --      



Page hits:




Tradera







Oscarsgalan 2018

Den 4:e mars går årets Oscarsgala av stapeln för att kora bla årets bästa film, bästa musik mm. Den åtråvärda guldstatyetten ska delas ut i 24 olika kategorier, och här nedanför kan du se de nominerade i de olika kategorierna.

Detta är en kul tävling om vem som bäst kan gissa utgången av galan, dvs vem som vinner de olika kategorierna. Tävlingen är enkel, klicka bara i vem som du tror vinner i respektive kategori, och sedan jämförs dina gissningar mot facit den 5:e mars. De med flest rätt vinner.

Visa filmtitlar på: Svenska Engelska/24
1 Bästa film
 Call Me by Your Name
 Darkest Hour
 Dunkirk
 Get Out
 Lady Bird
 Phantom Thread
 The Post
 The Shape of Water
 Three Billboards outside Ebbing, Missouri


Tid kvar att rösta



2 Bästa manliga huvudroll
 Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)
 Daniel Kaluuya (Get Out)
 Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq.)
 Gary Oldman (Darkest Hour)
 Timothée Chalamet (Call Me by Your Name)


3 Bästa manliga biroll
 Christopher Plummer (All the Money in the World)
 Richard Jenkins (The Shape of Water)
 Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
 Willem Dafoe (The Florida Project)
 Woody Harrelson (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)


4 Bästa kvinnliga huvudroll
 Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
 Margot Robbie (I, Tonya)
 Meryl Streep (The Post)
 Sally Hawkins (The Shape of Water)
 Saoirse Ronan (Lady Bird)


5 Bästa kvinnliga biroll
 Allison Janney (I, Tonya)
 Laurie Metcalf (Lady Bird)
 Lesley Manville (Phantom Thread)
 Mary J. Blige (Mudbound)
 Octavia Spencer (The Shape of Water)


6 Bästa animerade långfilm
 Baby-bossen
 Coco
 Loving Vincent
 The Breadwinner
 Tjuren Ferdinand


7 Bästa foto
 Blade Runner 2049
 Darkest Hour
 Dunkirk
 Mudbound
 The Shape of Water


8 Bästa kostymdesign
 Darkest Hour
 Phantom Thread
 Skönheten och odjuret
 The Shape of Water
 Victoria & Abdul


9 Bästa regi
 Christopher Nolan (Dunkirk)
 Greta Gerwig (Lady Bird)
 Guillermo del Toro (The Shape of Water)
 Jordan Peele (Get Out)
 Paul Thomas Anderson (Phantom Thread)


10 Bästa dokumentär (långfilm)
 Abacus: Small Enough to Jail
 De sista i Aleppo
 Faces, Places
 Icarus
 Strong Island


11 Bästa dokumentär (kortfilm)
 Edith+Eddie
 Heaven is a traffic jam on the 405
 Heroin(e)
 Knife Skills
 Traffic Stop


12 Bästa redigering
 Baby Driver
 Dunkirk
 I, Tonya
 The Shape of Water
 Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


13 Bästa icke-engelskspråkiga film
 En fantastisk kvinna (Chile)
 L'insulte (Libanon)
 Loveless (Ryssland)
 Om själ och kropp (Ungern)
 The Square (Sverige)


14 Bästa makeup & hår
 Darkest Hour
 Victoria & Abdul
 Wonder


15 Bästa originalmusik
 Dunkirk
 Phantom Thread
 Star Wars: The Last Jedi
 The Shape of Water
 Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


16 Bästa originalsång
 Mighty River (Mudbound)
 Mystery Of Love (Call Me by Your Name)
 Remember Me (Coco)
 Stand Up For Something (Marshall)
 This Is Me (The Greatest Showman)


17 Bästa produktionsdesign
 Blade Runner 2049
 Darkest Hour
 Dunkirk
 Skönheten och odjuret
 The Shape of Water


18 Bästa animerade kortfilm
 Dear Basketball
 Garden Party
 LOU
 Negative Space
 Rysliga rim del 1


19 Bästa kortfilm
 DeKalb Elementary
 My Nephew Emmett
 The Eleven O'Clock
 The Silent Child
 Watu Wote: All of us


20 Bästa ljudredigering
 Baby Driver
 Blade Runner 2049
 Dunkirk
 Star Wars: The Last Jedi
 The Shape of Water


21 Bästa ljudmix
 Baby Driver
 Blade Runner 2049
 Dunkirk
 Star Wars: The Last Jedi
 The Shape of Water


22 Bästa visuella effekter
 Apornas planet: Striden
 Blade Runner 2049
 Guardians of the Galaxy Vol. 2
 Kong: Skull Island
 Star Wars: The Last Jedi


23 Bästa manus på annan förlaga
 Call Me by Your Name
 Logan - The Wolverine
 Molly's Game
 Mudbound
 The Disaster Artist


24 Bästa originalmanus
 Get Out
 Lady Bird
 The Big Sick
 The Shape of Water
 Three Billboards Outside Ebbing, Missouri




Det är nu för sent att rösta.



Copyright 2002-2018 © www.hmdb.us